Kevadised aiatööd: Kuidas äratada muruniiduk talveunest, hooldada aiatööriistu ning ette valmistada kasvuhoone?

Kevadised aiatööd: Kuidas äratada muruniiduk talveunest, hooldada aiatööriistu ning ette valmistada kasvuhoone?

Kevad hakkab ligi hiilima ning kevadised aiatööd ootavad ees! Päevad lähevad pikemaks, lumi sulab ja aiapidajad saavad varsti taas käised üles käärida. Enne kui muruniiduk tööle panna ja aiamaale kaevama minna, tasub veidi ette valmistada – nii sujub kõik ladusamalt ja aed tänab sind rohelise ja lopsaka kasvuhooga.

Siin on mõned lihtsad, aga olulised sammud, et kevadtööd saaksid hoo sisse ilma liigse vaevata!

1. Aiatehnika äratamine talveunest

Kui su muruniiduk, trimmer või mootorsaag on terve talve kuuri nurgas puhata saanud, siis enne tööle asumist tuleks need üle vaadata.

  • Muruniiduk – tee ära hooldus, vaheta välja õli ja kütus, puhasta lõiketerad ja vajadusel terita neid. Kontrolli üle õhufiltri seisukord, vajadusel puhasta. Kui kasutad akuniidukit, laadi aku täis ning kontrolli üle tera. Kui sügisel jäi hooldus vahele, siis hea oleks kevadel ka masin üldiselt puhastada, et tagada pikem eluiga.
  • Murutraktor – Nii nagu ka niiduki puhul, kui sügisel jäi tehnika hooldamata, siis tuleks see kevadel ette võtta. Kontrolli üle õli, terad, filtrid ning vajadusel vaheta. Üle võiks kontrollida ka erinevad liigendid ning mida annab määrida, seda määrida. Kui arvad, et jääd hooldusega hätta, siis pöördu endale sobivasse hooldustöökotta. Broneeri meie juurde aeg siit.
  • Trimmer ja võsalõikur – Puhasta/terita lõikeorgan, määri võimalusel reduktor, kontrolli üle kütuse ja õhufilter ning vajadusel vaheta. Enne esimest kasutust vala vana kütusesegu välja ning pane masinasse värske kütusesegu.
  • Robotniiduk – robotniidukit soovitame hooldada esinduses, kus saab teha vajadusel ka tarkvara uuendused ning muud hooldustööd, mida kodus on keeruline teha.
  • Mootorsaag – veendu, et kett on terav, masinas on värske kütusesegu ning masina kütuse- ning õhufiltrid on puhtad. Kui tundub, et mootorsaag on häälest ära, siis tasub minna lähimasse sobivasse esindusse reguleerimisse/kalibreerimisse.
  • Hekipügajad, oksakäärid, kirved – veendu, et selliste aiatarvikute terad on teritatud ning seadmed on valmis kevadisteks aiatöödeks.

Kui hooldamine tundub tüütu või pole kindel, mida teha, tasub tehnika spetsialistile viia – parem natuke ennetustööd kui hiljem rikki läinud masinaga jännata.

2. Muru ja peenrad – aeg äratada talveunest!

Kevad on murule ja aiamaale uus algus, nii et anna neile väike turgutus.

  • Esimene niitmine ja õhutamine – ära niida esimesel korral liiga madalalt, et muru saaks tugevamaks kasvada. Kui muru on talvega tihkeks ja pruunikaks jäänud, kasuta õhutajat – see aitab vett ja toitaineid sügavamale pinnasesse viia. Muruõhutajat saate meilt broneerida siit.
  • Väetamine ja umbrohutõrje – lisa kevadine muruväetis, et muru saaks hea hoo sisse. Ja kui umbrohi juba nina mullast välja pistab, on parim aeg see välja kitkuda, enne kui see vohama hakkab.
  • Peenarde ja kasvuhoone ettevalmistus – enne kasvuhooaega võiks kasvuhoone puhtaks pesta STIHLI universaalse puhastusainega. Rohi peenrad või pane kastidesse värske muld, sega mulda komposti ning planeeri, mida sel hooajal kasvatada tahad.

3. Viljapuud ja põõsad – kärpimine ja turgutamine

Kevad on parim aeg, et viljapuid ja marjapõõsaid veidi korrastada.

  • Viljapuude lõikus – eemalda kuivanud ja haiged oksad ning harvenda võra, et päikesevalgus jõuaks paremini igale poole. Hea abimehe leiad endale oksasae GTA 26 näol.
  • Marjapõõsaste hooldus – lõika välja vanad oksad ja anna noortele võrsetele ruumi kasvada. Kasuta selleks oksakääre Stihl ASA 20.
  • Hekilõikus – kui tahad, et hekk oleks suveks tihe ja ilus, lõika see kevadel tagasi. Selleks vali endale sobiv hekipügaja meie valikust.

4. Aiatarbed ja tööriistad valmis seada

  • Aiakäärid ja labidad – terita aiakäärid ja vaata, kas labidad-kõplad on töökorras. Kui vajad uusi aiakääre, siis meie valiku leiad siit.
  • Seemned ja taimed – varu seemned ja taimed varakult, et hiljem ei peaks jooksma tühjade riiulite vahel.
  • Kastmissüsteemid – veendu, et voolikud ja kastmissüsteemid on töökorras ja vajadusel tee parandusi. Kui mõni liitmik ja kastmispüstol on talvega purunenud või kaduma läinud, siis meilt leiad uut siit.

Kokkuvõtteks

Kevadised aiatööd ei pea olema väsitavad – kui võtad need rahulikult ja planeeritult ette, on varsti kõik korras ja saad suve nautida hoolitsetud aias. Hooldatud tehnika töötab sujuvalt ja hästi ettevalmistatud aed pakub rõõmu kogu hooaja vältel!